PEUGEOT 208 5 doors 1.6L e-HDi 6MT FWD (115 HP)
2012–2015
114
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
62
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 62mpg |
| Combined | 3.8L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3962mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R15 Or 195/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |