PEUGEOT 208 GTi 3 doors 1.6L e-THP 6MT (208 HP)
2015–2018
205
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 153kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3965mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2537mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 286L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |