PEUGEOT 3008 1.2L PureTech 6AT FWD (130 HP)
2016–2020
128
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |