PEUGEOT 3008 1.6L BlueHDi 5MT FWD (100 HP)
2016–2020
99
bhp
Power
13.1
s
0–100 km/h
108
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 254Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.1s |
| Top Speed | 174km/h |
| Top Speed | 108mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |