PEUGEOT 3008 1.6L BlueHDi 6AT FWD (120 HP)
2016–2020
118
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 118bhp |
| Power | 88.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1315kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |