PEUGEOT 3008 1.6L PureTech 8AT Start & Stop (180 HP)
2020–
178
bhp
Power
8
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1429kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |