PEUGEOT 3008 1.6L THP 6MT (156 HP)
2009–2013
154
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
33
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2616mm |
| Kerb Weight | 1459kg |
| Boot Capacity | 430L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |