PEUGEOT 3008 1.6L VTi 5MT FWD (120 HP)
2013–2016
118
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 2614mm |
| Kerb Weight | 1539kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215 / 60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |