PEUGEOT 3008 2.0L 6AT AWD (200 HP)
2013–2016
161
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
71.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 71.3mpg |
| Combined | 3.3L/100km |
| Urban | 3L/100km |
| Extra-Urban | 3.4L/100km |
| Fuel Tank | 57L |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1836mm |
| Height | 1638mm |
| Wheelbase | 2614mm |
| Kerb Weight | 1660kg |
| Boot Capacity | 513L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |