PEUGEOT 3008 2.0L Hybrid4 6AT (200 HP)
2009–2013
161
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2614mm |
| Kerb Weight | 1635kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |