PEUGEOT 3008 225 e-EAT8 90 KW
2020–
178
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
180.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 180.9mpg |
| Combined | 1.3L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4448mm |
| Width | 1842mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 394L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |