PEUGEOT 301 1.6L VTi 5MT FWD (115 HP)
2012–2016
114
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
36
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4442mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2652mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 640L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 / 65 R15 Or 195 / 55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |