PEUGEOT 306 3 doors 1.4L 5MT FWD (75 HP)
1997–2001
74
bhp
Power
14.7
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.7s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 985kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |