PEUGEOT 306 3 doors 1.8L 16V 5MT FWD (112 HP)
1997–2001
109
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 6L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |