PEUGEOT 306 3 doors 1.9L D 5MT FWD (70 HP)
1997–2001
68
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 68bhp |
| Power | 51kW |
| Torque | 120Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 8.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1055kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70Tr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |