PEUGEOT 306 3 doors 2.0L 16V 5MT FWD (135 HP)
1997–2001
130
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1135kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |