PEUGEOT 306 5 doors 1.4L 5MT FWD (75 HP)
1997–2001
74
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 111Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1354mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1005kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |