PEUGEOT 306 5 doors 1.8L 16V 5MT FWD (112 HP)
1997–2001
109
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1090kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |