PEUGEOT 306 5 doors 1.8L 4AT FWD (103 HP)
1993–1997
102
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1692mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1072kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |