PEUGEOT 306 5 doors 1.9L TD 5MT FWD (92 HP)
1993–1997
91
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1905cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1692mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1082kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |