PEUGEOT 306 5 doors 2.0L 5MT FWD (122 HP)
1993–1997
121
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1692mm |
| Height | 1367mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1101kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55Vr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |