PEUGEOT 306 5 doors 2.0L HDi 5MT FWD (90 HP)
1997–2001
89
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1369mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |