PEUGEOT 306 Break 1.8L 16V 5MT FWD (112 HP)
1997–2002
110
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |