PEUGEOT 306 Break 2.0L 16V 4AT FWD (135 HP)
1997–2002
133
bhp
Power
12.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 133bhp |
| Power | 99kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 6L |
Dimensions & Weight
| Length | 4343mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1448mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |