PEUGEOT 306 Cabriolet 1.6L 5MT FWD (90 HP)
1997–2003
89
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 135Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 417mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1185kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Tr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |