PEUGEOT 306 Cabriolet 1.8L 4AT FWD (101 HP)
1997–2003
99
bhp
Power
15.9
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 74kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.9s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4178mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1356mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1195kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |