PEUGEOT 306 Cabriolet 1.8L 4AT FWD (103 HP)
1994–1997
102
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1761cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 102bhp |
| Power | 76kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4143mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1356mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1167kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |