PEUGEOT 306 Cabriolet 2.0L 16V 4AT FWD (135 HP)
1997–2003
130
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4178mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 275L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |