PEUGEOT 306 Cabriolet 2.0L 5MT FWD (124 HP)
1994–1997
122
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 176Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4143mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1356mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Kerb Weight | 1208kg |
| Boot Capacity | 224L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/55Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |