PEUGEOT 306 GTi-6 2.0L 6MT FWD (163 HP)
1996–2000
161
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 193Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3995mm |
| Width | 1692mm |
| Height | 1364mm |
| Wheelbase | 2581mm |
| Kerb Weight | 1136kg |
| Boot Capacity | 337L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |