PEUGEOT 307 3 Doors 2.0L 16V 5MT FWD (177 HP)
2005–2008
174
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 220km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4211mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1261kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |