PEUGEOT 307 5 Doors 1.6L HDi 5MT FWD (90 HP)
2001–2005
89
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 216Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 6.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4201mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2609mm |
| Kerb Weight | 1235kg |
| Boot Capacity | 340L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |