PEUGEOT 307 Break 2.0L HDi 5MT (110 HP)
2002–2005
106
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 106bhp |
| Power | 79kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 183km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4420mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1510mm |
| Wheelbase | 2710mm |
| Kerb Weight | 1334kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |