PEUGEOT 307 CC 2.0L 16V 5MT FWD (177 HP)
2005–2008
174
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 225km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |