PEUGEOT 308 5 Doors 1.2L PureTech 6AT FWD (131 HP)
2017–2021
129
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 129bhp |
| Power | 96.3kW |
| Torque | 230Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1225kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |