PEUGEOT 308 5 Doors 1.2L VTi 5MT (82 HP)
2013–2017
80
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
107
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 60kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 172km/h |
| Top Speed | 107mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1075kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R15H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |