PEUGEOT 308 5 Doors 1.6 Bioflex 5MT FWD (112 HP)
2008–2013
110
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 110bhp |
| Power | 82kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 13.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 2606mm |
| Kerb Weight | 1357kg |
| Boot Capacity | 345L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |