PEUGEOT 308 5 Doors 1.6L e-HDi 6MT FWD (115 HP)
2013–2017
114
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
63.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 63.6mpg |
| Combined | 3.7L/100km |
| Urban | 4.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |