PEUGEOT 308 5 Doors 2.0L BlueHDi 6AT FWD (150 HP)
2017–2021
148
bhp
Power
130
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.8L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |