PEUGEOT 308 5 Doors 2.0L BlueHDi 8AT FWD (180 HP)
2017–2021
178
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2619mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |