PEUGEOT 308 SW 1.2L PureTech 6MT (110 HP)
2021–
108
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1199cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2733mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 609L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |