PEUGEOT 308 SW 1.5L BlueHDi 6MT FWD (130 HP)
2017–2021
128
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 52L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |