PEUGEOT 308 SW 1.6L HDi FAP 6MT (110 HP)
2008–2013
107
bhp
Power
11.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 107bhp |
| Power | 80kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4498mm |
| Width | 1814mm |
| Height | 1554mm |
| Wheelbase | 2708mm |
| Kerb Weight | 1407kg |
| Boot Capacity | 572L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |