PEUGEOT 308 SW 1.6L PureTech 8AT (180 HP)
2021–
148
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2733mm |
| Kerb Weight | 1659kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |