PEUGEOT 308 SW 2.0L BlueHDi 6MT FWD (150 HP)
2017–2021
148
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1997cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.5L/100km |
| Fuel Tank | 53L |
Dimensions & Weight
| Length | 4585mm |
| Width | 1803mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2731mm |
| Kerb Weight | 1390kg |
| Boot Capacity | 555L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |