PEUGEOT 308 Hybrid 180 81 KW 8AT (150 HP)
2021–
148
bhp
Power
Engine
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |