PEUGEOT 4007 2.2L HDi 6AT AWD (156 HP)
2007–2012
154
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |