PEUGEOT 4007 2.4L CVT AWD (170 HP)
2007–2012
168
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2360cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125.1kW |
| Torque | 232Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4638mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1669mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 442L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |