PEUGEOT 405 Break 1.6L 5MT (75 HP)
1988–1996
74
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1580cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 123Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1021kg |
| Boot Capacity | 813L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/70Tr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |