PEUGEOT 405 Break 1.8L TD 5MT (92 HP)
1988–1996
91
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1769cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 91bhp |
| Power | 68kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 813L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65Hr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |